Отворено писмо до Министерство на здравеопазването
ДО: Д-р Петър Москов
Министър на здравеопазването
Копие: Списък с медии
ОТВОРЕНО ПИСМО
Уважеми д-р Москов,
Пишем Ви със загриженост за състоянието на родилната помощ в България и всекидневното насилие, упражнявано над родилки от медицинския персонал, включително доктори, акушерки, медицински сестри и санитари.
През ноември 2013 година Сдружение „Родилница“ организира кампания в социалните мрежи, за да направи обществено достояние насилието над родилки в болниците и да стартира обществен дебат дали българското общество е склонно да приеме това насилие или напротив, смята, че медицинските лица трябва да бъдат отговорни за насилието, което причиняват на родилките в най-уязвимия за жените момент. В отговор получихме над 60 индивидуални разказа за физическо или психическо насилие, причинено от медицински персонал, като още много се включиха с коментар за сходни преживявания. Повече от 40 жени изпратиха писма с разказите си до Министерство на здравеопазването през януари 2014 година и 11 месеца по-късно все още чакат отговор.
Българското общество недвусмислено показа, че насилие над жени по време на раждане е абсолютно недопустимо. Повече от 30 национални и регионални медии отразиха кампанията. Това предизвика широк обществен отзвук, като коментарите под статиите достигаха до над 1000. В рамките на две седмици повече от 40 000 човека прочетоха историите на насилие при раждане в социалните мрежи и изказаха възмущението си.
През септември месец тази година Световната здравна оранизация излезе с официално становище по отношение на насилието над жени по време на раждане. В становището СЗО призовава всички заинтересовани страни да работят заедно, за да може да се гарантира, че родилките получават грижи с уважение. Това включва майките, здравните работници, участниците в медицинското образование, професионалните асоциации, правителството, гражданското общество и международните организации.
Настояваме за извършване на независима международна оценка на предлаганите грижи в родилните отделения в страната, за да се види дали нивото на грижи отговаря на световните тенденции за грижи, основани на доказателства и предоставяни с уважение. Такава оценка може да се извърши по критерии, предоставени от Световната здравна организация и успешно приложени в редица европейски държави.
Елиминирането на насилието над родилки трябва да е основна и обединяваща цел между всички заинтересовани страни. Родилни грижи, които се предоставят с уважение към майката, новороденото и цялото семейство ще доведат до по-добри резултати за родилките и техните бебета. Една среда на уважение и зачитане на човешкото достойство ще предостави и по-добра работна среда за медицинските специалисти.
Всички ние имаме интерес от подобряване на предоставяните родилни грижи в страната. Надяваме се, че Министерство на здравеопазването ще покаже недвусмислено, че грижите за майките и бебетата са на първо място сред приоритетите на новото Министерство, защото това е бъдещето на България!
София, 11 декември 2014 г.
С уважение:
Нели Мутафова
заместник-председател на Сдружение „Родилница“
____________
Писмото е изпратено на 11 декември 2014.
______
[…] отговор на отвореното писмо, което изпратихме относно Вашите…, както и писмата които Вие изпратихте във връзка […]
[…] декември 2014 г. – Отворено писмо до Министерство на здравеопазването – http://www.rodilnitza.com/blog/aktivnost/otvoreno_pismo_ministerstvo_zdraveopazvane/ […]
So true. Honesty and everything reznogiced.