„Предизвикателствата пред майчиното здравеопазване – да върнем жените във фокуса на грижите“
П Р Е С К О Н Ф Е Р Е Н Ц И Я
на тема:
„Предизвикателствата пред майчиното здравеопазване – да върнем жените във фокуса на грижите“
Неправителствени организации се обединяват за подобряване на родилните грижи в страната
От юни 2015 г. стартира проект за обединяване на усилията на неправителствените организации, работещи в сферата на подобряване на грижите за родилките и техните бебета. Проектът «Стратегия за дългосрочна застъпническа кампания за спазване на човешките и гражданските права в майчиното здравеопазване» се изпълнява от Сдружение «Родилница» и Фондация «Родители за родители».
Тревожните статистики не могат да бъдат пренебрегвани. Раждаемостта от началото на годината е паднала с 2% в София и с повече от 27% във Видин спрямо миналата година, като се очаква общият брой раждания за годината да достигне рекордно ниски размери. В същото време раждащите жени все още не са в центъра на грижи, каквато е препоръката на Световната здравна организация и Международната федерация по акушерство и гинекология (ФИГО). Това е ясно както от статистиките за броя на ражданията със секцио, който е нараснал до повече от 40%, така и от тревожните разкази, които жените споделят със Сдружение „Родилница.“
Според Клаудия Хансън, заместник-председател на Комисията по безопасно майчинство и здраве на новороденото към ФИГО „Всяка майка има право на позитивно преживяване по време на раждане и на грижи, предоставяни със съчувствиe и запазване на човешкото достойнство. Майката и бебето трябва да бъдат предпазени от ненужни интервенции, практики и процедури, които не се основават на доказателства.“ Зачестилите проблеми в майчиното здравеопазване ясно показват, че е назрял моментът да се предприемат всеобхватни действия за преосмисляне на остарелите методи за предоставяне на родилни грижи. Нужно е в центъра на грижи да бъдат майката и новороденото . Организаторите призовават за достъпна и уважителна грижа, която използва доказани медицински методи и отхвърля остарелите и вредни практики.
Все повече майки и семейства в България търсят такава грижа с уважение и все повече лекари и болници са готови да им предоставят такова обслужване. В последните години и в световен мащаб се развива движение за майчини грижи с уважение, което обединява различни специалисти, работещи по въпроса – от родители, лекари и акушерки до активисти, юристи и политици.
Целта на настоящия проект е да обедини заинтересованите организации, за да могат по-ефективно да се включат в процесите за вземане на решения в майчиното здравеопазване и да подпомогнат отговорните институции в справянето с очерталите се проблеми.
В проекта се включват активисти и представители от широк кръг неправителствени организации, в това число Сдружение „Естествено“, Асоциация на българските дули, Фондация „Макове за Мери“, Фондация „Приятелство“, Фондация „Нашите недоносени деца“, Български хелзинкски комитет, Алианс на българските акушерки и Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“.
На пресконференцията ще присъстват:
Нели Мутафова – заместник-председател на Сдружение „Родилница“
Миглена Делчева – управител на Фондация „Родители за родители“
адв. Елена Атева – правен координатор за Източна Европа на „Human Rights in Childbirth”
адв. Даниела Фъртунова – юрист в Програма „Мониторинг и изследвания“ на Български хелзинкски комитет
Проектът „Стратегия за дългосрочна застъпническа кампания за спазване на човешките и гражданските права в майчиното здравеопазване” се финансира в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г., www.ngogrants.bg.
Пресконференцията ще се проведе на 16 август 2015 г. от 11:00 часа в Пресклуб БТА (София, бул. Цариградско шосе 49).
Разчитаме на присъствиетo Ви. Благодарим предварително за вниманието и интереса!
За повече информация:
Нели Мутафова – тел. 0878 660 145, info@rodilnitza.com, www.rodilnitza.com
Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г., www.ngogrants.bg. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Сдружение „Родилница“ и от Фондация „Родители за родители“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.
Вашият коментар